Je to pravda odvěká, že šaty dělají člověka. U pracovního pohovoru to platí dvojnásob.

Než personalista zjistí, jakými vědomostmi a dovednostmi disponujete, první dojem z vaší vizáže si udělá jen jeden a ten může být příčinou vašeho zamítnutí na danou pozici. To, jak vypadáte a jak jste upraveni, o vás mnohé prozradí, a proto je důležité dress code na pracovní pohovor nepodcenit.

Existuje několik zlatých pravidel, kterými byste se měli řídit a předejít situaci, kdy si vás personalista jednoduše zaškatulkuje nesprávně.

Interní dress code

Pokuste se buď přímo od personalisty nebo od konzultanta zjistit, jaký je interní dress code společnosti, ve které se ucházíte o pracovní místo a podle toho zvolte vhodný styl.

Příprava předem

Oblečení na pohovor si připravte vždy den předem. Jednak se budete cítit klidněji a jednak nenastane nepříjemný moment překvapení, že se nemůžete nasoukat do kalhot, nedopnete košili nebo nenajdete 2. ponožku do páru.

Čistota oblečení a detaily, na kterých záleží

Čisté oblečení je alfou a omegou celkového vzhledu. Ušpiněný límeček, pokapaná košile, chybějící knoflíky, díra na punčoše, to vše může pokazit celkový dojem a je jedno, zda máte oblečení značkové. Nepodceňujte ani doplňky, protože jediný drobný detail může váš vzhled pokazit. Dbejte proto i na tyto drobnosti. Ošoupané boty nebo kabelka ve váš prospěch rozhodně hrát nebudou.

Při přípravě na pohovor věnujte dostatek času i úpravě vašeho fyzického zevnějšku. Věnujte dostatek času úpravě účesu, nehtů, zvolte nenásilný parfém. Muži by měli být hladce oholeni, ženy by měly zvolit přiměřené líčení.

Barvy oblečení hrají také podstatnou roli. Při jejich výběru se zaměřte na neutrální odstíny jako je bílá, černá, šedá, tmavě modrá či béžová.

Vyberte si oblečení, ve kterém se budete cítit dobře a komfortně. Vyvarujte se věcí s logy a s nápisy či příliš výraznými vzory. Stejně tak si na sebe neoblékejte oblečení, které je průsvitné, příliš vyzývavé či roztrhané.

Ať už se ucházíte o jakoukoliv pracovní pozici, pamatujte si, že váš zevnějšek může být jedním z klíčových atributů při rozhodování, zda ji obsadí právě vámi.